Дресировка и обучение на кучета

 
Дресировка и обучение на кучета

 
Рейтинг: 3.00
(3057)
ДРЕСИРОВКА НА КУЧЕТА ЗА ЛОВ И ОБУЧЕНИЕ В ПОСЛУШАНИЕ.
НОЖОВЕ - ловни - магазин
ЕКИПИРОВКИ
КАЛЕНДАР НА ЛОВУВАНЕ
ЗДРАВЕ
НАЧИН НА ЛОВ
ПЕРНАТ ДИВЕЧ
ЕДЪР ДИВЕЧ
ДРЕБЕН ДИВЕЧ
ПРЕПОРЪЧИТЕЛЕНИ ПАТРОНИ СЪС СЪЧМЕН ЗАРЯД
БОЛЕСТИ ПО ДИВЕЧА
ХРАНЕНЕ
ПОРОДА ЛОВНИ КУЧЕТА
НАЧАЛНО ОБУЧЕНИЕ НА КУЧЕТО
ОБУЧЕНИЕ И ДРЕСИРОВКА НА КУЧЕТА
ОБУЧЕНИЕ НА ПТИЧАР
ПОДГОТОВКА НА КУЧЕТО ЗА РАБОТА ПОД ЗЕМЯ И НА ЛОВ ЗА ЯЗОВЦИ И ЛИСИЦИ
ЛОВ С ГОНЧЕ
Обучение на кучето за кръвоследна работа
РАБОТА НА КУЧЕТО ПО ВРЕМЕ НА ЛОВ
Покупка на обучено или младо ловно куче
РАБОТА ВЪВ ВОДА
Донасяне(апортиране) на убития дивеч
ЛОВНИ ДРУЖЕСТВА
ВАКСИНИТЕ
ИЗБОР НА ЛОВНА ПУШКА
ЛОВНО ОРЪЖИЕ


За контакти Публикации Приятели РЕЦЕПТИ Фото Галерия Продажба на ловни кучета Видео

ПОДГОТОВКА НА КУЧЕТО ЗА РАБОТА ПОД ЗЕМЯ И НА ЛОВ ЗА ЯЗОВЦИ И ЛИСИЦИ / РАБОТА ПОД ЗЕМЯ

РАБОТА ПОД ЗЕМЯ
21.05.08 16:30
ЦЕЛ НА УПРАЖНЕНИЕТО Кучетата за подземен лов трябва да привикнат да влизат и да проследяват дивеча(язовец или лисица) под земята (ловният обект може да е поставен в изкуствена дупка), за го облайват (половин час), удушат и извадят или да го прогонят от леговощитето му.
ПОМОЩНИ СРЕДСТВА
водачески повод, нашийник, тренировъчна изкуствена дупка - тръби с диъаметър 18-26 см. и дължина 3-4 м., в края с разширение (леговище) с размери 50х50 см.( тръбите и разширението са с подвижни капаци; цялото съоръжение е оградено с телена мрежа), лисица или язовец в транспортен сандък с вратичка; клещи за улавяне на животното; дървен чатал с дължина около 2 м., пълен с вода варел
ИЗПЪЛНЕНИЕ
ПЪРВИ ЕЛЕМЕНТ-за гладното младо куче полагаме влачена диря с храна (парче месо) по целия път до разширението на изкуствената дупка при открити капаци. Върху влачената диря поставяте малко парче месо, като в началото на упражненията хапката се слага на 20 см. навътре в тръбата, а по-късно - на 50 см. или 100 см. В разширението поставяте пълния с храна съд на кучето. Довеждате младото куче до покритото вече съоръжение и с команда "Търси, напред" го поощрявате да се вмъкне. Щом то влезе вътре, хвалите го с "Браво, кучето ми". Контролирате проследяването на влачената диря. Когато кучето стигне до разширението, хвалите го, поощрявате го и го оставяте да изяде храната.
ВТОРИ ЕЛЕМЕНТ- както по-горе но вместо влачена диря пускате морско свинче или котка да премине през тръбите до разширението. Влязлото в разширението животно се отделя с телена мрежа (или в клетка). Ако кучето не залае само пред телената мрежа, подтиквате го да го направи това с похвалата "Браво, моето куче, лай"
ТРЕТИ ЕЛЕМЕНТ-както по-горе, но към средата на тренировъчното съоръжение се прави допълнително препятствие - две тръби с по един метър дължина, свързани под ъгъл от 120 градуса, като първата се спуска надолу, а втората се издига нагоре.
ЧЕТВЪРТИ ЕЛЕМЕНТ- подготвяте изкуствената дупка за работа. Сандъкът с лисицата или язовеца обекнивоно се поставя плътно пред входа на съоръжението, дръпва се шибърът и животното се подгонва, за да премине през съоръжението и да остави своята миризма, след това се затваря във второто разширение с шибър. Отивате с кучето на повод при ограденото съоръжение до самия вход на изкуствената дупка. Оставяте го да подуши миризмата, сваляте нашийника и повода и като го окуражавате, пускате го да се вмъкне вътре. С помощта на сигнална система или по шума проследявате движението му до достигането на затвореното животно. Когато кучето започне да лае по шибъра на второто разклонение, хвалите го и го окуражавате. Колкото по продължително лае, толкова по-доволни може да бъдете, хвалите кучето и го отнасяте.
ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ-както по-горе, но окуражавате кучето само при влизането в съоръжението. Контролирате продължителността на облайването на затвореното животно. Ако кучето лае без големи прекъсвания в продължение на 10 мин. до половин час, можете да бъдете доволни от неговата издръжливост.
ШЕСТИ ЕЛЕМЕНТ-както по-горе, но като издърпате шибъра, освобождавате дивеча пред кучето. То подгонва хищника и го изкарва от съоръжението. Когато кучето не прогони дивеча, а се стигне до давене и задържане, капакът на разширението се отваря, регистрира се приложената от кучето хватка и противниците се разделят, ако е необходимо това става, като се потопят във варела с вода. Когато кучето не изпитва необходимата злоба, за да прогони или ахапе и задържи дивеча, то трябва да прави поне опити за това, зокато го облайва. Ако след изтичането на 30 мин. отворите капака, трябва да личи, че кучето е влязло в контакт с животното в разширението.
СЕДМИ ЕЛЕМЕНТ-когато ваксинираното против бяс куче работи вече добре в изкуствената дупка, можете да го пуснете да проследява и лисица при естествени условия. Най-подходящото време за това е периодът от ноември до февруари, или от първите слани до периода на чифтосването, защото тогава кожите на лисиците са по-ценни. Естествените леговища в скалисти местности, както и многоетажните дивечови дупки не са подходящи за работа, когато се намират в неоградени ловни полета. По-широките леговища често се обитават от язовеца, който още не бива да бъде ловен обект за кучето. Следователно най-подходящи за работа са едноетажните леговища и построените от самите ловци изкуствени леговища за хищни бозайници, чиято конструкция ни е известна, така че при нужда да можете да помогнете на кучето.
Проверявате дали подходящите едноетажни леговища (най-добре пра паднал пресен сняг) са обитавани. Това трябва да направите съвсем безшумно. Ако по оставените следи установите, че лисицата се намира в леговището, сваляте нашийника на кучето, тихо го насочвате към входа, изчаквате дасе вмъкне вътре и заемате позиция за стрелба, като държите под обстрел всички изходи на леговището.
Ако в лова участва още един човек, заставате с него гърб с гръб. За изкачащата от дупката лисица е необходима бърза стрелба, но вие не бива да прибързвате, за да не убиете и следващото я по петите куче. Трябва да знаете че в дупката се пуска само едно куче.
ОСМИ ЕЛЕМЕНТ- освободеното пред леговището опитно куче само се ориентира дали дупката е обитавана. То влиза само в обитаваното леговище.
ПОВЕДЕНИЕ НА КУЧЕТО
В тренировъчната дупка кучето не лае при вида на морското свинче или котката. принуждавате морското свинче или котката да се раздвижи.
Кучето не иска да влезе в изкуствената дупка при упражняването на първите елементи- поставяте го отново на входа и като отваряте последователно капаците по канала и го хвалите, опитвате се да го доведете до затвореното животно.
Кучето излиза от дупката само след няколко секунди-необходима му е подкрепа. Давате му я, като отново го предизвиквате да влезе в дупката. Ако по време на изпитание се наложи да окажете повече от три пъти подкрепа, кучето се проваля.
Кучето започва да лае още с влизането си в дупката, преди да е установило контакт с дивеча-подобен лай е нежелателен.
Кучето скимти пре преминаване през стесненията на дупката-то се дразни, че не може още по-бързо да стигне до дивеча.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.0886